Integracje

API, webhook.. i inne narzędzia do integracji między systemami.

Coraz więcej firm korzysta z danych pochodzących z szeregu źródeł zewnętrznych. Poza systemami wewnętrznymi firmy, firmy pobierają dane z banków, serwisów obsługujących płatności, usługodawców online czy też z innych systemów.

Zwyczajowo, proces taki zaczyna się od jednego pracownika i porannego pobierania jakichś danych celem zapisania lokalnie, czy zaimportowania ich do któregoś z firmowych systemów. Dla małej skali takich działań jest to umiarkowanie uciążliwe – niemniej jednak jeżeli ilość takich operacji wzrasta, zajmuje to w firmie coraz więcej czasu, a sama operacja pobierania / udostępniania takich danych staje się coraz bardziej wrażliwa na błędy ludzkie.

Standardowym rozwiązaniem dla zautomatyzowania wymiany danych w takich wypadkach jest tzw. API – upraszczając, jest to sposób na połączenie danych z różnych źródeł w jednym z nich. Przykłady – dzięki wymianie danych via API możemy zautomatyzować codzienne pobieranie wyciągów bankowych do firmowego systemu księgowego. Możemy zautomatyzować pobieranie codziennych kursów walut NBP. Możemy pozyskać do firmowej bazy danych używanej do raportowania informacje o sprzedaży ze sklepu internetowego utrzymywane w chmurze – także automatycznie. Możemy aktualizować firmową bazę adresów pocztowych, automatycznie pobierać informacje o statusie przesyłek kurierskich.. i dużo dużo więcej. Wszystkie powyższe operacje mogą dziać się same, automatycznie, przed rozpoczęciem dnia biznesowego i bez zaangażowania pracowników.

Co do zasady, dla wszystkich systemów korzystających z API (i całego szeregu rozwiązań i narzędzi pokrewnych), gdzie potrzebujemy wymiany danych, możemy taką wymianę zautomatyzować, wyłączając konieczność ingerencji człowieka w taki proces.

Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej informacji o takim pozyskaniu danych, lub chcielibyście aby wskazano Wam miejsca gdzie taka wymiana danych przyniosłaby Wam korzyści -prosimy o kontakt.